Može li Sabalenka udariti jače od Đokovića, Alcaraza i Sinera? Otkrivamo istinu iza statistike sa US Opena
US Open 2023 doneo je iznenađujuću statistiku: prosečna brzina forhenda Aryne Sabalenke navodno je nadmašila brzine vodećih muških igrača, uključujući Novaka Đokovića, Carlosa Alcaraza i Jannika Sinera. Ali da li su ovi podaci tako jednostavni kako deluju? Trener Aryne, Anton Dubrov, osvetljava ovu statistiku koja je privukla pažnju, razbijajući mitove i otkrivajući tajne iza Sabalenkinog moćnog stila igre.
Statistika o kojoj svi pričaju
Tokom turnira, zvanični podaci pokazali su neočekivan redosled brzina forhenda: Sabalenka na 129 km/h, Alcaraz na 127 km/h, Siner na 125 km/h, a Đoković na 122 km/h. Čak je i Sabalenka, koja je kasnije osvojila titulu na US Openu, bila iznenađena svojim rezultatom: „Ne mogu da verujem da je toliko brzo. Neprijatno je videti sebe iznad momaka!“
Šta stoji iza brojeva?
Dubrov objašnjava da, iako je Sabalenkin forhend nesumnjivo moćan, statistika ne znači da ona udara jače od muškaraca u svakom kontekstu. Umesto toga, on njenu visoku prosečnu brzinu pripisuje strateškim razlikama između muškog i ženskog tenisa.
„Muškarci udaraju snažno, ali se suočavaju sa protivnicima koji vraćaju sličnom silom. Često trče s jedne strane terena na drugu, pa je riskantnije uvek udarati punom snagom,“ primetio je Dubrov. Muški mečevi se takođe igraju na tri dobijena seta, što znači da moraju čuvati energiju. Za Sabalenku, snažan udarac često poremeti protivnice koje teško vraćaju sličnom brzinom, pa je snaga ključno oružje u njenom arsenalu.
Balans snage i preciznosti
Uprkos impresivnim brojkama, Dubrov naglašava da Sabalenka i njen tim pažljivo razmatraju kada i kako da koriste njenu snagu. “Radimo na balansiranju snage i preciznosti,” rekao je. “Snažan udarac je sjajan, ali mora biti nameran i prilagođen situaciji. Protiv igračica kao što je Džesika Pegula, koja može da iskoristi brzinu protivnika u svoju korist, Aryna mora da se prilagodi.”
Zašto Sabalenkina strategija funkcioniše
U mnogim situacijama, Sabalenkina snaga predstavlja prednost jer protivnice teško zadržavaju preciznost protiv tako brzih udaraca. Kada protivnice počnu da igraju kraće, ona brzo koristi priliku, šaljući brze forhende kako bi završila poen. Ipak, Dubrov je podelio da vežbaju i promenu intenziteta udarca, ponekad koristeći samo 75% snage i fokusirajući se na stvaranje uglova koji pomeraju protivnice sa terena.
Zaključak: Sabalenkina snaga je više od same brzine
Sabalenkin moćni forhend je impresivan, ali njen strateški pristup, zajedno sa Dubrovovim vođenjem, čini je jednom od najopasnijih igračica na ženskoj turneji. Razumevanjem svojih protivnica i prilagođavanjem snage, zadržava prednost na terenu, pokazujući da snaga u tenisu nije samo brzina — već i tajming, prilagodljivost i preciznost.
Post Comment